Talenty Dużych i Małych
Talenty Dużych i Małych
TDiM 002: O Gallupie kilka słów wstępu
Loading
/

Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

W tym odcinku:


  • Czym zajmuje się Gallup?
  • Co oznacza rozwój w oparciu o mocne strony i jak różni się od konwencjonalnego podejścia
  • Kim był Donald Clifton i jakie jest jego TOP5
  • Gdzie możesz znaleźć więcej informacji o Gallupie

Podsumowanie odcinka


Instytut Gallupa (dziś po prostu Gallup) to najstarsza organizacja zajmująca się badaniem opinii publicznej, która w 1935 roku została założona przez Georga Gallupa.

Obecnie organizacja prowadzi badania nad efektywnością pracy i zaangażowaniem pracowników oraz dostarcza narzędzia do określania silnych stron dla osób w różnym wieku i zajmujących się rozmaitymi aktywnościami.  Wykorzystanie narzędzi i rozwiązań Gallupa ma swoje zastosowanie w organizacjach i firmach, w szkolnictwie i edukacji, w zespołach, a także do pracy z liderami, z nauczycielami i rodzinami. Gallup posiada swoje biura w ponad 20 krajach na wszystkich kontynentach.

Pierwsze narzędzie do badania talentów stworzył w 1999 roku Donald Clifton. W chwili obecnej funkcjonuje pod nazwą CliftonStrengths. Jest ono cały czas sprawdzane pod względem jakości i akuratności. 

Donald Clifton zadał sobie pytanie, co się stanie, jeśli zaczniemy myśleć o tym, co jest dobrego w ludziach, zamiast koncentrować się na tym, co jest w nich złe lub nie działa?

Te dociekania i rozmyślania nadały zupełnie nowy kierunek w psychologii, a w 2002 roku Amerykańskie Zrzeszenie Psychologów (The American Psychological Association) nazwało Donalda O. Cliftona Ojcem Psychologii Pozytywnej lub inaczej psychologii opartej na mocnych stronach (the Father of Strengths-Based Psychology).

Konwencjonalne podejście do rozwoju polega na szukaniu luk kompetencyjnych i proponowaniu pracownikom zdobywania wiedzy i umiejętności w tych obszarach. W podejściu tym obserwujemy się skupianie się na słabościach, jak również na założeniu że jedna metoda osiągnięcia sukcesu jest dobra dla wszystkich. Można to zaobserwować wśród Polaków i ich podejścia do nauki języków obcych. Większość nie wierzy w swoje możliwości, ale tez nie szuka sposobów nauki najlepiej pasujących do ich indywidualnych potrzeb i posiadanego potencjału. W tym miejscu chcemy podkreślić, że możesz realizować swoje cele (np. naukę języka obcego) wykorzystując to co masz w sobie, akceptując potencjał, który już masz w sobie.

Po ponad trzydziestu latach badań nad potencjałem ludzkim Donald Clifton wyciągnął wnioski na temat pewnych wzorców zachowania, myślenia i odczuwania ludzi. Nazwał je talentami.

Dodatkowo, na podstawie swoich obserwacji Donald Clifton doszedł do wniosku dlaczego warto się skupiać na mocnych stronach, na tym co dobre, a nie na słabościach. Stwierdził, że najbardziej efektywni menedżerowie najlepiej rozumieją potrzeby osób, którym przewodzą z którymi pracują. Podobnie jest w domu, że rodzice najlepiej rozumieją potrzeby osób, z którymi mieszkają i żyją.

Wnioski z badań, które powinny skłonić nas do korzystania z rozwoju opartego o mocne strony:

  1. następuje nie tylko odkrycie i diagnoza talentów, ale przede wszystkim zrozumienie i akceptacja unikatowości i wyjątkowości naturalnych predyspozycji członków zespołu lub rodziny,
  2. najbardziej efektywni menedżerowie i rodzice zawsze inwestują w mocne strony, gdyż w tych obszarach poszczególne osoby mają największą szansę na osiągniecie sukcesu,
  3. każdy powinien wykorzystywać swój unikatowy zestaw talentów i osiągać sukcesy na swój własny sposób czyli najlepsi w swojej roli osiągają te same rezultaty używając swoich, indywidualnych sposobów działania.

5 dominujących talentów Donalda Cliftona, zwanego inaczej Ojcem Psychologii Pozytywnej:

  • Poważanie
  • Wizjoner
  • Indywidualizacja
  • Ukierunkowanie
  • Maksymalista

Można odkryć talenty poprzez badanie CliftonStrengths u osób dorosłych, CliftonStrengths for Student dla studentów i dla dzieci poprzez StrengthsExplorer.

Linki:

Podcast możesz subskrybować poprzez:
Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.

Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.

Dziękuję

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych ?

Dziękujemy! ?

Kategorie:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *