Talenty Dużych i Małych
Talenty Dużych i Małych
TDiM 004: Talent Opiekuńczość [Caring]
Loading
/

Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

W tym odcinku:


  • Krótki opis talentu.
  • Jak poznać ten talent w codziennym działaniu?
  • Jak obserwować talent i jakie pytania mogą w tym pomóc?
  • Sposoby na komunikację z nastolatkiem
  • Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać Opiekuńczość dziecka

Podsumowanie odcinka


Krótki opis talentu Opiekuńczość / Caring

Dzieci z tym talentem z całego serca wierzą, że pomaganie innym ludziom jest niezwykle ważne. 

Chcą pomagać i troszczyć się o innych w sposób symboliczny i taktowny lub też w bardziej znaczący i odczuwalny. A to wszystko po to, by zmieniać swoje otoczenie lub świat na lepsze. Opiekowanie się innymi daje dużo radości takim dzieciom.

Brak Opiekuńczości w wyniku dominujących talentów, nie oznacza, że dziecko nie potrafi się opiekować. Dzieci lubią opiekować się rożnymi rzeczami, przedmiotami lub zabawkami. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy posiada wszystkie talenty, ale jedne używa częściej i te są talentami dominującymi, czyli obszarami, w których najszybciej się rozwijamy.

Jak to wygląda na co dzień?

Najlepiej zaobserwować to na konkretnym przykładzie. Dla przykładu Karolina gdy była mała już opiekowała się innymi, jakby przejmowała się całym światem. Gdy była w przedszkolu, to bez problemu dzieliła się z innymi, myślała o innych, kierowała swoją uwagę na osoby w jej otoczeniu. Można było dostrzec, jak jest wspaniałomyślna i potrafi odczuwać emocje innych. 

Dzieci z tym talentem nie tylko się dzielą i są wspaniałomyślne, ale współodczuwają. Karolina bardzo przejmowała się tym, co przytrafiało się jej koleżankom lub kolegom. Gdy ktoś upadł, zranił się i to bolało, ona też płakała, razem przeżywała. Albo gdy koleżanka dostał jedynkę, to Karolina też się tym przejmowała.

Ta wyjątkowość osób z talentem Opiekuńczość może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i otoczenia, gdyż emocje mogą być pozytywne i negatywne. Nauka inteligencji emocjonalnej to trudna sprawa do opanowania.

Na co dzień można to jeszcze zauważyć w takich czynnościach: na lekcji podzieli się papierem kolorowym na plastykę, pomoże w nauce koleżance z klasy, chętnie zgłosi się do pomocy nauczycielowi i rówieśnikom w wykonywaniu rożnych zadań. Czasami może być tak, że nastolatek z tym talentem chce pomagać, ale wcale nie jest poproszony o pomoc. 

Kasia opowiada z własnego doświadczenia, że gdy była młodsza bardzo przejmowała się zwierzątkami i gdy znajdowała zwierzątka, to zanosiła je do ZOO. Naturalnie pomagała sąsiadkom, czuła że to niejako jej obowiązek.

Jakie talenty dorosłych wyrastają z talentu Opiekuńczość

Wspólnie zastanawiałyśmy się, jakie dorosłe talenty mogą wyrosnąć z dziecięcej Opiekuńczości. To może być:

  • Empatia
  • Odpowiedzialność
  • Integrator
  • Indywidualizacja
  • Naprawianie- bo naprawiać świat, opiekować się, 
  • Współzależność

Talenty dziecięce to duże soczewki, można znaleźć elementy talentów dużych (dorosłych) w talentach małych (nastoletnich). Ale dziecko niekoniecznie musi przejawiać wszystkie cechy talentu Opiekuńczość. Może być widoczne jakieś specyficzne działania, jedno lub drugie np.: woli integrować, włączać innych do grupy, ale nie zajmuje się i nie opiekuje zwierzętami.

Słowa talentu
  • Wielkie i dobre serce
  • Emocje- gdy ktoś się martwi ja się martwię
  • Miły i przyjazny
  • Wspaniałomyślny
  • Oddany, gotowy do poświęceń
  • Chętnie się dzieli 
  • Wolontariusz
  • Wychowawca, opiekun
  • Integrator- włącza innych do grupy
  • Pielęgniarz, wspierający
Obserwuję talent – o co może zapytać rodzic?

Jako rodzice możemy obserwować swoje dziecko i starać się odczytywać sygnały danego talentu. Udzielanie szczerych i autentycznych odpowiedzi na poniższe pytania może pomóc rodzicowi określić, czy dziecko ma talent Opiekuńczość:

  • Kim lub czym szczególnie opiekuje się moje dziecko? 
  • Jak w Waszej rodzinie odczuwacie troskę i opiekuńczość dziecka?
  • Jakie sposoby ma moje dziecko na pomaganie i opiekowanie się innymi? Czy to są unikatowe sposoby?
  • Jak moje dziecko rozpoznaje swoje własne uczucia i emocje ? W jakich sytuacjach się pojawiają? Jak dziecko sobie radzi z tymi emocjami i uczuciami, jak je opisuje i nazywa?
  • Jak moje dziecko rozpoznaje uczucia i emocje innych osób? Jak je opisuje i nazywa?
  • Jakie wsparcie oferuje moje dziecko, gdy rozpozna, że ktoś jest smutny, wkurzony, zawiedziony lub w innym stanie emocjonalnym? Czy moje dziecko potrafi dopasować swoje wsparcie do potrzeb drugiej osoby?
  • Jak inni reagują na okazywaną troskę i pomoc mojego dziecka?  Czy jej potrzebują? Czy dziękują? Odrzucają?
Pokazuję, że dostrzegam i doceniam

Jeśli nastolatek wie, że jego talentem jest Opiekuńczość, to będzie miał swoje charakterystyczne potrzeby komunikowania się z najbliższym otoczeniem. Jako rodzic możesz rozpocząć rozmowę, używając odpowiednich zwrotów i pytań, pokazując jednocześnie, że doceniasz i dostrzegasz ten talent.

Co może zrobić rodzic?

  • Pytaj jak się czuje? Jakie emocje dziś przeżywa? Nie o rzeczy, fakty, wydarzenia, a raczej o uczucia, emocje
  • Kim lub czym chce się zaopiekować? Jakie ma pomysły?
  • W jaki sposób chce pomóc waszej rodzinie? Komu uważa, że trzeba pomóc, o kogo zatroszczyć się?
  • Jak okazuje swoją Opiekuńczość innym osobom w grupie, klasie, zespole?
  • A jak inni opiekują i troszczą się o Twojego nastolatka?
  • Kto jest dla dziecka przykładem osoby, którą chce naśladować w pomaganiu innym? W jaki sposób chce ją naśladować?
Pomysły dla dorosłych talentów

Jeśli masz Empatię łatwiej będzie Ci zrozumieć talent Opiekuńczość. Rodzic taki w naturalny sposób rozumie przeżywane emocje, odczytuje je z mowy ciała i „między wierszami”, łatwiej mu to rozpoznać. Odbiera z nastolatkiem na tych samych falach.

Jeśli masz Maksymalistę to w sposób naturalny możesz podkreślać talent dziecka, doceniać aktywności, projekty i to co robi dziecko. Rodzic taki może pokazywać, gdzie jest naturalny potencjał i kierować go na odpowiednie tory. Będzie on również pomagał rozwijać się dziecku i doskonalić. Pomaga wybrać dobre środowisko, nauczycieli, trenerów, sam jest dobrym przykładem tego, jak wspierać mocne strony dziecka.

Jeśli masz Indywidualizację to zaobserwujesz konkretne przykłady działania talentu dziecka. Taki rodzic może dawać odpowiednie zadania dobrane do talentu, dobrze wytłumaczy, dlaczego akurat powierzył dane zadania swojemu dziecku i że to nie jest przypadek.

Jeśli masz Wizjonera to możesz inspirować swoje dziecko, pokazywać jak jego działanie wpływa na przyszłość. Dla przykładu, Wizjoner wyjaśni dziecku, że to co robi ekologicznie dziś, może wpłynąć na świat w przyszłości albo jak cecha opiekuńczości jest ważna w przyszłości, że nie liczą się tylko cechy liderskie. To buduje pewność siebie i nie chowa lub hamuje talentu Opiekuńczość przed dalszym rozwojem.

Każdy z nas jest inny, rodzice mają inny zestaw talentów, a dzieci są odrębnymi osobami, mają inne odmienne talenty. Dzieci są wyjątkowymi i unikatowymi jednostkami.

Wykorzystujcie talenty na co dzień.

Linki:


Podcast możesz subskrybować poprzez:
Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.

Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.

Dziękuję

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych ?

Dziękujemy! ?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *