Talenty Dużych i Małych
TDiM 011: Talent Odkrywczość [Discoverer]
Loading
/

Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

W tym odcinku:
 • Nazwa talentu w języku angielskim i polskim
 • Krótki opis talentu
 • Słowa charakterystyczne
 • Rodzic obserwuje talent Odkrywczość czyli pytania, które warto sobie zadać
 • Jak komunikować się z nastolatkiem z tym talentem
 • Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać talent Odkrywczość
 • Aktywności dla dzieci

Podsumowanie odcinka

Nazwa talentu

Dzisiejszy odcinek poświęcony jest talentowi Odkrywczość, który należy do domeny myślenia strategicznego. Jak wcześniej wspominałyśmy, nazwy talentów dziecięcych nie są oficjalnie przetłumaczone na język polski. Talent dzisiejszego odcinka po angielsku to Discoverer.

Słowo discover można przetłumaczyć jako odkryć odkrywać, doszukać, wynaleźć, odnajdować, doczytać, doczytywać się. Zgodnie ze słownikiem Cambridge Dictionary, pierwsze i główne znaczenie słowa discover to odkrywać.

Jak zatem rozumiemy słowo „odkrywać” z w języku polskim? W słowniku języka polskiego PWN można znaleźć takie znaczenia:

 • poznawać coś nowego, rzecz dotąd nieznaną, natrafić na coś, o czego istnieniu nie wiedziano,
 • odsłonić to co było zakryte,
 • ujawnić coś co było skrywane,
 • zwrócić uwagę na coś dotąd niezauważonego.

Odkrywczość (Ideation) to również talent określony dla dorosłych. Tłumaczenie na język polski niektórych nazw talentów też stanowi wyzwanie i trudność w codziennym użyciu. Dla przykładu nazwy Pryncypialność czy Bezstronność może kojarzyć się z jakimiś archaicznymi słowami. Podobnie niektóre dorosłe talenty bardziej widzimy jak umiejętność niż talent, np. Elastyczność, Komunikatywność.

Dorosły talent Odkrywczość w języku angielskim ma nazwę Ideation, dziecięcy zaś to Discoverer. Na poziomie języka, w którym występują pierwotne nazwy talentów różnią się one i możemy intuicyjnie rozumieć, że inaczej działają. Na poziomie języka polskiego mamy jedną nazwę, ale jednak inne działanie, potrzeby i kierunki rozwoju.

Krótki opis talentu Odkrywczość/ Discoverer

Dziecko z tym talentem jest osobą w typie myśliciela i ucznia. To sprawia, że czerpie ono radość ze zgłębiania, rozpatrywania i badania idei lub pomysłów, a także znajdywania połączeń między nimi. Dziecko takie często lubi zadawać pytania „Jak?” i „Dlaczego?”.

Wydaje się, że ten talent działa podobnie do dorosłego talentu Analityk, który zastanawia się „dlaczego?”, „jak?” oraz analizuje konkretne informacje.

Dziecko z Odkrywczością chętnie uczy się, zdobywa informacje o interesujących go tematach. Pyta. Jeśli ma dziedzinę życia, która go interesuje, chętnie ją zgłębia i kumuluje, zbiera nowe interesujące wiadomości. To trochę jak dorosły talent Zbieranie.
Dzieci z tym talentem lubią pełnić rolę eksperta. Chcą zostać lub chcą być widziane jako ekspert w danej dziedzinie – dlatego potrafią zgłębiać dany temat. Chętnie dzielą się wiedzą.

Dla porównania nastolatki z talentem Myślenie o przyszłości bardziej fantazjują, wymyślą rzeczy, których na dzień dzisiejszy nie ma, używają swojej wyobraźni.
Odkrywczość (podobnie jak Kontekst) łączy, bada, rozpatruje istniejące kwestie, by zastanowić się jak użyć je w przyszłości lub co można by ewentualnie z tego zrobić. To odkrywca, wynalazca opierający się na dostępnych danych i informacjach.

Więcej o tym talencie dowiesz się z wpisu Kliknij tutaj >>>>>

Dziękujemy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *