Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.
W tym odcinku:
- Nazwa talentu w języku angielskim i polskim
- Krótki opis talentu
- Słowa charakterystyczne
- Rodzic obserwuje talent Wiara w siebie czyli pytania, które warto sobie zadać
- Jak komunikować się z nastolatkiem z tym talentem
- Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać talent Wiara w siebie
Podsumowanie odcinka
Nazwa talentu
W języku angielskim ten talent nazywa się Confidence, co jest można tłumaczyc jako zaufanie, ufność, pewność siebie, wiara w siebie, przekonanie.
Słownik Cambridge:
- a feeling of being certain of your ability to do things well
- trust in someone’s ability or a belief that something will produce good results
- something secret that you tell someone
Dla dorosłych w języku polskim mamy talent Wiara w Siebie. Na poziomie języka angielskiego mamy Confidence i Self-Assurance. W Tropicielach używana jest dla dzieci nazwa Wiara w siebie, a Dominika uwaza, ze dla dorosłych talent Self-Assurance powinien być tłumaczony jako Pewność siebie.
Niestety nie mamy wpływu na tłumaczenia i funkcjonujące nazwy i choć to mylące ten talent dziecięcy ma taka samą nazwę w języku polskim jak dorosłych.
Opis talentu Wiara w siebie
Dziecko, które posiada ten talent wierzy w siebie i w swoje możliwości. To pomaga mu podejmować rozmaite wyzwania, ponieważ czuje ono, że mu się powiedzie i odniesie sukces.
Jest pewien swoich możliwości, podejmuje się zadań, których inni nie chcą lub boją się spróbować. Wierzy w swoją wyjątkowość, nie chce podążać jak owca za stadem.
Często oceniana jako osoba odważna, ta co zabierze głos zamiast siedzieć cicho. Broni swoich pomysłów, przekonań, posiada wewnętrzne przekonanie o swoich racjach i słuszności.
Słowa talentu
- Dyrektor, szefo, kierownik (chciałoby się powiedzieć zamieszania)
- Przywódca, lidera, wódz “stada”
- Nie boi się podejmować ryzyko
- Próbuje swoich sił, chce się przekonać, czy da radę
- Jest samodzielny, idzie swoją drogą
- Osoba odważna
- Broni swojego zdania
- Samowystarczalny, przeświadczony o własnej wartości
- Jej postawa i towarzystwo zachęca innych do bardziej śmiałego i odważnego działania
Na jakie zachowania zwracamy uwagę. Jak obserwujemy ten talent?
Możemy przyglądać się sposobowi zachowania lub działania dziecka i odczytywać sygnały tego talentu.
- Czy Twoje dziecko jest odważne, wierzy w swoje możliwości?
- Jest samodzielne, pewne tego co chce?
- Czy obserwujesz, że śmiało wypowiada swoje opinie, pomysły, mówi w swoim imieniu, nie obawia się co pomyślą lub powiedzą inni?
- Ma swój własny styl ubierania się, podejścia do zawierania znajomości, muzyki którą słucha, może jakieś specyficzne zainteresowania?
- Czy obserwujesz, że ma poczucie, że może ufać swoim wewnętrznym zasobom, że lepiej wychodzi gdy słucha swojego wewnętrznego głosu?
Pokazuję, że dostrzegam i doceniam
Jeśli nastolatek wie, że jego talentem jest Niezawodność, to będzie miał swoje charakterystyczne potrzeby komunikowania się z najbliższym otoczeniem. Jako rodzic możesz rozpocząć rozmowę, używając odpowiednich zwrotów i pytań, pokazując jednocześnie, że doceniasz i dostrzegasz ten talent.
- Co nowego chcesz spróbować?
- Co super dziś zrobiłeś?
- Z czego jesteś dzisiaj najbardziej dumny?
- Czy dzisiaj miałem okazję przedstawić swój pomysł? Czy broniłeś swojego zdania? W jakiej sytuacji
- Jakie wyzwanie sobie teraz stawiasz, chcesz osiągnąć
- Gdy jesteśmy razem, jako rodzina, co jest w nas super, jakie mamy supermoce?
Pozwalamy dziecku eksperymentować, sprawdzać swoje siły, posiadane zasoby w różnych okolicznościach, sytuacjach. Pozwalamy się potknąć, zdobyć własne doświadczenia. Ale jako rodzic ustal zasady, których przekroczyć nie wolno, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa i zdrowia.
Pomysły dla dorosłych talentów
Rozwaga
Integrator
Ukierunkowanie
Indywidualizacja
Odpowiedzialność
Pryncypialność
Aktywności do zastosowania od zaraz
Podpowiadamy, w jaki prosty i szybki sposobów możesz już dziś zacząć wykorzystywać naturalny potencjał dziecka.
Nasze propozycje:
- Samodzielne załatwianie spraw – ten talent będzie się aktywował w sytuacjach, kiedy Twój nastolatek będzie sam załatwiał dane sprawy. A to dlatego, że osoby takie mają wewnętrzne przekonanie, że wiedzą co i jak trzeba zrobić, z kim porozmawiać i jakich użyć słów lub mowy ciała, by osiągnąć planowany efekt. Dlatego dawaj swojemu dziecku możliwość samodzielnego działania i załatwiania różnych spraw- od tych drobnych, jak kupienie lodów od sprzedawcy, gdy ty jesteś gdzieś w pobliżu, po rozmowy w szkole z nauczycielem w związku z poprawieniem oceny. Wykorzystuj nadarzające się momenty, by powiedzieć „Sam się zapytaj”, „Sam to zrób”, „Spróbuj, jak Tobie pójdzie”.
- Rola „herszta” grupy – talent Wiara w siebie ma wspaniałą umiejętność wpływania i motywowania innych. Osoba taka wierzy nie tylko w swoje możliwości, ale i w cechy innych członków zespołu. Zachęć swojego nastolatka do objęta roli przewodnika grupy, gdyż to właśnie on może sprawić, że odniosą sukces i będą działać bardziej efektywnie. Jego wiara w sukces jest naprawdę zaraźliwa.
- Wyzwania i ambitne cele – być może często obserwujesz, że Twój nastolatek podejmuje ryzyko lub odważnie kroczy do przodu, nawet gdy inni już się poddali. Wykorzystaj tę cechę do stawiania mu wyzwań i ambitnych celów, które pomogą mu rozwijać się, szczególnie w dziedzinach, które go interesują. Pamiętaj jednak, by były one dostosowane do wieku dziecka, miały ambitny poziom trudności, ale możliwy do realizacji, przy odrobinie wiary w siebie i włożeniu odpowiedniego wysiłku.
Linki:
- Strona główna Gallupa
- Strona Strenghts Explorer
- Wpis o talencie Wiara w siebie na stronie Tropicieli Talentów
- Jak odkryć talenty Gallupa dorosłych?
- Jak odkryć talenty Gallupa dla nastolatka do 15 roku życia?
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
- Spotify
- Apple Podcast
- Stitcher
- Google Podcast
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „talenty podcast” lub „Talenty Dużych i Małych”)
Zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.
Instrukcja:
Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.
Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.
Dziękuję
Zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.
Instrukcja:
Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.
Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.
Dziękuję
0 komentarzy