Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.
W tym odcinku:
- Jakie są 4 ważne rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu nowego roku kalendarzowego
- Nasze praktyczne wskazówki i sprawdzone narzędzia.
- Dodatkowe propozycje ćwiczeń, z których możesz skorzystać.
Podsumowanie odcinka
Ważna rzecz nr 1 – Podsumuj poprzedni rok
Początek kolejnego roku kalendarzowego to czas, kiedy myślimy o planach, celach i zamierzeniach, które będziemy chcieli realizować przez kolejne 12 miesięcy.
Dominika jest przekonana, że nie można zacząć planowania nowego okresu bez podsumowania poprzedniego roku. To jest trochę związane z jej najsilniejszym talentem czyli Kontekstem. To on podpowiada jej, że aby iść do przodu, warto korzystać z tego co już za nami, z tego co przeżyliśmy. Natomiast inne osoby mogą wykorzystać tutaj talenty z domeny realizacji lub myślenia strategicznego. jeśli chcesz wiedzieć więcej czym jest talent i jakie mamy 4 domeny talentów to posłuchaj Odcinka 003).
Podsumowanie roku można zrobić w następujący sposób:
- Weź kartkę papieru lub jeśli prowadzisz swój dziennik rozwojowy lub stały notatnik, to użyj go jako miejsca na swoje podsumowanie.
- Zobacz, jakie cele miałeś zapisane do realizacji. Odnieś się do nich. Oceń stopień realizacji, tego co zaplanowałeś rok wcześniej. Myśl pozytywnie, patrz na to co się udało, co było sukcesem.
- Być może w ciągu roku zrealizowałeś zadania, których w styczniu 2019 roku wcale nie planowałeś. Dlatego przejrzyj swój terminarz, miesiąc po miesiącu i wypisz wszystkie inne sukcesy lub aktywności, z których jesteś dumny.
- Zapisuj wszystkie aktywności, zarówno zawodowe, rodzinne, towarzyskie, związane z Twoim zdrowiem, kondycją fizyczną czy relacjami. Każda rzecz za którą jesteś wdzięczny, która Cię cieszy czy wyróżnia jest warta odnotowania.
- Jeśli w trakcie podsumowania zauważysz działania, które oceniasz jako niezrealizowane lub ich stopień wykonania jest dla Ciebie niesatysfakcjonujący, to wypisz je i zastanów się co było tego przyczyną. Wnioski niech posłużą do planowania nowych działań.
- Pamiętaj, że 80% realizacji zadań i zamierzeń to bardzo dobry wynik. Niewiele osób jest w stanie zrealizować wszystkie zamierzenia w 100%. Bieżące sytuacje i nieprzewidziane wydarzenia korygują nasze plany. Ważne, by je określić i wyciągnąć z tego wnioski przed dalszym planowaniem. Nie bądź dla siebie zbyt surowy.
- Aby było łatwiej można też pisać podsumowania częściej, np. co drugi miesiąc lub kwartalnie. Wtedy podsumowanie roczne jest łatwiejsze i szybciej można je zrobić.
Pomysł Kasi jest taki, by w momencie podsumowania roku przeczytać list napisany do siebie samego wcześniej- list z przeszłości (np. z początku mijającego roku). Chodzi o to, że czytasz wiadomość od siebie samego, którą napisałeś w przeszłości (na początku roku), ale opisującą stan obecny (koniec roku). Dzięki temu sprawdzasz, co udało Ci się osiągnąć, jak dużo planów i zamiarów jest zrealizowanych. To może być dobry pomysł dla osób z talentem Osiąganie, które nastawione są na realizację konkretnych celów. W liście można wyobrazić sobie siebie w przyszłości i opisujemy konkretny stan, który zakładamy, ze stanie się rzeczywistością.
Zrobienie podsumowania roku, przed planowaniem kolejnego okresu, może być bardzo motywujące i budujące. Widzisz czarno na białym w czym uczestniczyłeś i co osiągnąłeś przez ostatnie 12 miesięcy. Można to również zrobić w formie listy wdzięczności, odpowiadając sobie na pytanie „Za co jestem wdzięczny/a, komu podziękę za ostatnie 12 miesięcy?”
Ważna rzecz nr 2 – Patrz dalej, wyżej, szerzej
Druga rzecz może odnosić się do talentów z domeny myślenia strategicznego i wpływania. Zanim planujemy warto pomyśleć, jaka jest moja wizja życia, wartości, jaką mam misję, jakie są moje cele i marzenia. Jak widzę moje działania na osi czasu, jakie mam kamienie milowe. Co jest dla mnie ważne, co po sobie pozostawię. W myśleniu o sobie w szerszej perspektywie pomocne, mogą być talenty Wizjoner lub Poważanie.
U Dominiki w rodzinie, w 2015 roku wszyscy domownicy tworzyli swoją wizję przeszłości. Wyglądało to tak, że na kartce szarego papieru każdy pisał swoje marzenia i gdzie widzi siebie za rok, pięć i dziesięć. To było ciekawe doświadczenie, szczególnie dla dzieci, które mając wtedy 8 czy 12 lat, mogły snuć opowieści o sobie i wyobrażać siebie w życiu (prawie) dorosłym. Wizje dzieci tworzone o sobie samych, gdy będą miały już 18 czy 19 lat są zwykle bardzo interesujące i inspirujące, gdyż osoby w tak młodym wieku myślą „bez obciążeń” i bagażu doświadczeń.
Zapisanie swoich wizji, marzeń, celów długoterminowych, a potem wracanie do tego co jakiś czas przynosi inspirujące wnioski, motywuje do dalszego działania. Dominika bardzo poleca nie tylko myśleć czy mówić o wizji w długiej perspektywie, ale właśnie jeszcze ją zapisać i co jakiś czas do tego wracać i czytać.
To może być o tyle istotne przy planowaniu bieżącego roku, gdyż ten jeden rok naszego życia to wycinek dłuższego masterplanu. Realizacja planów w danym roku, ma nas przybliżać do osiągania planów życiowych.
To może być ciekawe dla różnych talentów. Zostało to także dobrze zobrazowane w opowieści o słoiku.
Zanim pomyślisz, gdzie masz być za rok, pomyśl również gdzie widzisz siebie za 5 czy 10 lat. Nawet tak ogólnie z lotu ptaka. Pobujaj w obłokach. A jeśli masz z tym problem, to porozmawiaj z najbliższymi, opowiedz o swoich marzeniach, wizjach komuś bliskiemu. Taka wymiana może być inspirująca.
Co wykorzystać?
- Mapa marzeń
- Mapa myśli,
- Ćwiczenie wartości,
- Strategia Walta Disney’a
Ważna rzecz nr 3 – Planuj w najważniejszych obszarach
Często przy planowaniu skupiamy się na obszarze zawodowym lub na rozwoju osobistym, pomijając przy tym inne istotne dla nas aktywności. Dlatego ważne jest, by planować we wszystkich najważniejszych obszarach. Steven Covey, w książce „7 nawyków skutecznego działania” mówi o ostrzeniu piły w obszarach:
- ciało
- umysł
- emocje
- duch
Jednym z narzędzi do wykorzystania jest np. Koło życia, gdzie właśnie umieszczamy najważniejsze dla nas obszary i subiektywnie oceniamy stopień satysfakcji z danego obszaru. Bo przecież nasza codzienność składa się z wykonywania naszych obowiązków, a to jest przeplatane choćby posiłkami, obowiązkami domowymi, relacjami z najbliższymi czy odpoczynkiem i regeneracją.
Myślmy o sobie holistycznie, jako całość.
To może być ciekawa propozycja dla osób z talentem Osiągacie, by właśnie planowały dla siebie aktywności w różnych obszarach i dokładały starań, by realizować nie tylko cele zawodowe. U Dominiki przy tej ważnej rzeczy działa talent Zgodność (Harmony) i dążenie do równowagi we wszystkich istotnych obszarach mojego życia.
Kasia zwróciła uwagę, że życie nie toczy się według stałego scenariusza. Mamy okresy kiedy jedne aktywności stają się bardziej istotne od innych (macierzyństwo, zmiana pracy, choroba). Proponujemy, aby w momencie planowania, mimo wszystko, nie pomijać któregoś z obszarów. Nawet jeśli z góry wiemy, że dany rok będzie bardziej związany z domem, opieką nad dzieckiem czy też nauką i przystąpieniem do egzaminu, to planujmy w każdym obszarze. Nawet jeśli wiesz, że Twoja koncentracja, energia będzie poświęcona jednemu lub dwóm obszarom, to życie czasami prowadzi nas po sinusoidzie.
Co wykorzystać?
- Ostrzenie piły Stevena Covey’a
- Koło życia
Ważna rzecz nr 4 – Przełóż duże cele na mniejsze i działaj
Planowanie bez realizacji może stać się przysłowiową „listą życzeń”. Natomiast łatwiej jest nam realizować, gdy duże zadnia podzielimy na mniejsze. Dużego słonia nie da się zjeść. Dlatego podziel go na kawałki. Mając ogólną wizję siebie, długoterminowe cele, rozbijamy je na mniejsze.
Pomocna może być koncepcja zaproponowana przez Briana P. Morgana i Michaela Lenningtona w książce „12 tygodniowy rok”. Podejście to proponuje planować swoje działania w perspektywie 12 tygodni, a koniec tego okresu traktować jak zbliżające się zakończenie roku kalendarzowego. Taki Sylwester w ciągu roku. Wtedy to każdy tydzień jest jakby miesiącem, a naszą efektywność i plany przekładamy na krótsze okresy.
W podejściu tym ważne są dwa określenia:
- Wskaźniki podążające czyli dobre określenie ostatecznych wyników
- Wskaźniki wyprzedzające czyli te, które pozwolą nam na bieżąco kontrolować przybliżanie się do 12 tygodniowych celów.
Dla przykładu na koniec kolejnych 12 tygodni chcemy schudnąć. Wskaźnikiem podążającym będzie konkretna ilość kilogramów czyli zakładamy, że schudnę 3 kg. Do tego wyniku dążymy na koniec okresu “rozrachunkowego” .
Aby to osiągnąć wyznaczamy wskaźniki wyprzedzające, czyli taki, które na bieżąco będą kontrolować realizację celu. To może być ilość codziennie wypitej wody, ilość wykonanych w tygodniu treningów (w minutach) lub zjedzonych kalorii. Przy realizacji celu skupiamy się na kontrolowaniu wskaźników wyprzedzających.
Można też skorzystać z innych sposobów kontrolowania swojego działania na bieżąco, np.
- Wsparcie innej osoby, która będzie „jak ten bat nad głową”
- Aplikacje do kontroli np. Habit tracker, Endomondo
Co wykorzystać?
- Książka „12 tygodniowy rok” B. Morgan/ M. Lennington
- Aplikacje do budowania nawyków
Linki:
- Mapa marzeń
- Strategia Walta Disney’a
- Koło życia
- 12 tygodniowy rok
- Aplikacje do budowania nawyków
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
- Spotify
- Apple Podcast
- Stitcher
- Google Podcast
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „talenty podcast” lub „Talenty Dużych i Małych”)
Zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.
Instrukcja:
Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.
Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.
Dziękuję
0 komentarzy