Talenty Dużych i Małych
TDiM 003: Czym są talenty i mocne strony?
Loading
/

Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

W tym odcinku:

  • Definicja talentu wg. Gallupa.
  • Grupy na jakie podzielone są talenty i co oznacza „domena”.
  • Przykłady talentów w domenach.
  • Co to jest mocna strona.

Podsumowanie odcinka

Czym jest talent?

Gdy szukamy definicji słowa talent, to w wyszukiwarkach internetowych najczęściej otrzymywane wyniki to talent show, konkurs taneczny, plastyczny, muzyczny. Słowo to kojarzy się również z czymś co nas wyróżnia, co robimy lepiej, coś ponadprzeciętnego. Gdy sięgniemy po słownik języka polskiego, to tam przeczytamy, że talent [łac. talentum < gr. tálanton ‘ciężar’]- największa jednostka wagowo-pieniężna używana w Asyrii, Babilonii, starożytnej Grecji i Palestynie. A tuż obok, że to wybitne uzdolnienie do czegoś albo że to człowiek obdarzony wybitnymi zdolnościami twórczym. 

Według Gallupa talent to pewien zespół cech danej osoby, czyli:

każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.

Jest on dla danej osoby jej naturalnym sposobem funkcjonowania i odbierania świata, coś to jest intuicyjne, przychodzi z łatwością. Działając w oparciu o talenty wchodzimy w taki stan, że nie czujemy upływu czasu.

Talent to powtarzający  się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, ale ważne jest, by znalazł pożyteczne zastosowanie. Można powiązać to z praktycznością narzędzia CliftonStrengths czyli badania, które określa indywidualne talenty i ich kolejność dla każdej osoby. Chodzi o to, by nie tylko odkryć talenty i je docenić, ale zacząć używać ich produktywnie. Bo co z tego, że masz taką cechę jak zbieranie, dociekliwość, ciekawość, jak nie wiesz jakie to ma ona praktyczne zastosowanie, jak może pomagać innym i Tobie osobiście. Dlatego ważnym jest by odkryć talenty i zobaczyć, co konkretnie mogę robić, by wykorzystywać w codziennych aktywnościach.

Dziękujemy!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *