Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.
W tym odcinku:
- Definicja talentu wg. Gallupa.
- Grupy na jakie podzielone są talenty i co oznacza „domena”.
- Przykłady talentów w domenach.
- Co to jest mocna strona.
Podsumowanie odcinka
Czym jest talent?
Gdy szukamy definicji słowa talent, to w wyszukiwarkach internetowych najczęściej otrzymywane wyniki to talent show, konkurs taneczny, plastyczny, muzyczny. Słowo to kojarzy się również z czymś co nas wyróżnia, co robimy lepiej, coś ponadprzeciętnego. Gdy sięgniemy po słownik języka polskiego, to tam przeczytamy, że talent [łac. talentum < gr. tálanton ‘ciężar’]- największa jednostka wagowo-pieniężna używana w Asyrii, Babilonii, starożytnej Grecji i Palestynie. A tuż obok, że to wybitne uzdolnienie do czegoś albo że to człowiek obdarzony wybitnymi zdolnościami twórczym.
Według Gallupa talent to pewien zespół cech danej osoby, czyli:
każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.
Jest on dla danej osoby jej naturalnym sposobem funkcjonowania i odbierania świata, coś to jest intuicyjne, przychodzi z łatwością. Działając w oparciu o talenty wchodzimy w taki stan, że nie czujemy upływu czasu.
Talent to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, ale ważne jest, by znalazł pożyteczne zastosowanie. Można powiązać to z praktycznością narzędzia CliftonStrengths czyli badania, które określa indywidualne talenty i ich kolejność dla każdej osoby. Chodzi o to, by nie tylko odkryć talenty i je docenić, ale zacząć używać ich produktywnie. Bo co z tego, że masz taką cechę jak zbieranie, dociekliwość, ciekawość, jak nie wiesz jakie to ma ona praktyczne zastosowanie, jak może pomagać innym i Tobie osobiście. Dlatego ważnym jest by odkryć talenty i zobaczyć, co konkretnie mogę robić, by wykorzystywać w codziennych aktywnościach.
Dziękujemy!
0 komentarzy