Odcinka posłuchasz w aplikacjach do podcatsów na Twoim telefonie.
Jako osoby dorosłe większą część dnia spędzamy w pracy, realizując nasze cele zawodowe. To właśnie w tym miejscu, poprzez kontakt z innymi dorosłymi i wykonując powierzone zadania, mamy okazję zdobywać nową wiedzę, umiejętności i rozwijać się osobiście.
Dla dzieci takim miejscem „pracy” jest szkoła, w której, jak zapewne się zgodzisz, młode osoby spędzają sporą cześć swojego dzieciństwa i wieku dorastania.
Szkoła jest zatem ważnym miejscem mającym wpływ na ich rozwój, samoświadomość i akceptację. Ale szkoła to nie budynek, klasy, tablica i kreda. Szkołę stanowią ludzie, a w tym wypadku grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice.
Dlaczego zatem talenty są tak ważne w edukacji i dla której z tych grup (nauczyciele, uczniowie, rodzice) powinny stać się priorytetem?
O tym rozmawiamy z Agnieszką Barszcz – edukatorem i certyfikowanym Coachem Gallupa z firmy CoachIt.
Agnieszka sama o sobie pisze, że jest szczęśliwą kobietą, mamą, żoną, przedsiębiorcą, a także coachem z certyfikacją ICI i Gallupa.
Wierzy, że zmieniając siebie zmieniamy nasze otoczenie, nasz świat. Odkrywa talenty Gallupa u osób w różnym wieku i wspiera nauczycieli w poznawaniu swojego naturalnego potencjału. Mówi, że przynosi ulgę, dodaje pewności siebie, a dzięki temu umożliwia innym realizować się w najbardziej naturalny i skuteczny sposób.
Miejsca, w których znajdziesz więcej informacji o naszym gościu znajdziesz w sekcji Linki.
Dodatkowo znajdziesz tam materiały do pobrania przygotowane przez naszego gościa specjalnie dla Ciebie czyli 4 kroki- Jak rozmawiać o talentach dziecka w szkole.
W tym odcinku:
- postać nauczyciela w XXI wieku- kim jest, jakie ma szanse, a jakie zagrożenia w pełnieniu swojej roli,
- jak talenty mogą pomóc w roli edukatora – indywidualnie nauczycielowi i całemu gronu pedagogicznemu,
- czy talenty warto zaszczepić w polskich szkołach? jak to zrobić?
- jak rodzic może rozmawiać o potencjale talentowym dziecka z nauczycielami w szkole- podpowiedzi Agnieszki Barszcz.
Podsumowanie odcinka
Do rozmowy o talentach w edukacji wybrałyśmy Agnieszkę nie przez przypadek. Sama jeszcze niedawno była nauczycielem języka niemieckiego w szkole średniej, a rolę tę pełniła przez ponad 18 lat. Dzięki temu zna doskonale system edukacji w Polsce i panujące tam zwyczaje, podejście i zasady szkolne. Może zatem o talentach e edukacji opowiadać z punktu widzenia nauczyciela.
Z drugiej strony, Agnieszka jest Certyfikowanym Coachem Gallupa, więc zna doskonale temat talentów i rozumie potrzebę krzewienia wiedzy o tym wśród polskich edukatorów. Pracuje z osobami w różnych wieku nad odkryciem ich potencjału.
Dominujące talenty Agnieszki:
- Uczenie się / Learner
- Zbieranie / Input
- Osiąganie / Achiever
- Maksymalista / Maximizer
- Bliskość / Relator
Nauczyciel XXI wieku ma przed sobą wiele wyzwań, ale Agnieszka spina te wyzwania słowem profesjonalista. Rodzice często mają obraz nauczyciela, który podejmuje ten zawód, jako swoją pasję. Mówimy o nauczycielach z pasją, z powołania. Natomiast Agnieszka stawia na profesjonalizm w tym zawodzie, na nauczycieli, którzy powinni stawiać się dla uczniów tutorem, przewodnikiem i którego postawa będzie miała wpływ na uczniów.
Dlaczego warto, by nauczyciele odkrywali swoje talenty?
- baza do poznania samego siebie, lepiej rozumiem siebie,
- wiem w czym wchodzę do klasy i w jaki sposób mogę budować relację z uczniami,
- rozumiem lepiej, jak mogę edukować innych, bo bazuję na moich mocnych stronach
- rozpoznaję własne potrzeby i motywację
- dostrzegam i rozumiem odmienność naturalnego potencjału własnych uczniów
Wykonanie badania talentów i analiza otrzymanych wyników powoduje że dzięki temu, wiemy z jakiego pułapu startujemy. Otrzymujemy instrukcję obsługi do siebie. Poznanie talentów może być tarczą przeciw wypaleniu zawodowemu, nieadekwatnym przepisom w szkolnictwie czy stają się bazą do tego, by tolerować talenty innych osób.
To również szansa na lepsze rozumienie siebie wzajemnie w gronie pedagogicznym i w szkole.
Talenty w praktyce nauczyciela
W tej części rozmowy Agnieszka opowiada o tym, jak jej talenty pomagały pełnić jej rolę nauczyciela i wychowawcy.
W szkole mamy trzy grupy, które mają odmienne interesy. Te grupy to:
- nauczyciele
- uczniowie
- rodzice
W poznawaniu talentów ważne jest, by uczestniczyły osoby z każdej z tych grup. Szczególnie ważna jest postawa osób dorosłych czyli nauczycieli i rodziców, którzy powinni zrozumieć, że mają wspólny cel- wychowanie i wyedukowanie młodych osób na samodzielnych dorosłych.
Zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogą w pełni wspierać odkrycie i rozwój talentów nastolatka. Choć teraz możemy zauważyć, że działania takie raczej podejmują rodzice i to oni są inicjatorami procesu badania talentów przez Strengths Explorer lub CliftonStrengths.
Jak rodzice mogą rozmawiać o talentach dziecka w szkole?
Na koniec Agnieszka podpowiada w jaki sposób przeprowadzić rozmowę w szkole z nauczycielem, wychowawca lub opiekunek dziecka w szkole.
Szczegółowo kroki opisane są w materiale dodatkowym przygotowanym przez Agnieszkę. Pobierz pdf, który znajdziesz w linkach do odcinka.
Linki
- 34 talenty Gallupa
- Strona główna Gallupa
- 4 kroki – Jak rozmawiać o talentach dziecka w szkole. POBIERZ KONIECZNIE!
- Strona internetowa CoachIt
- CoachIt na Facebook
- Grupa na Facebooku dla nauczycieli lub dla osób zainteresowanych nowoczesną edukacją
Podcast możesz subskrybować poprzez:
- bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
- Spotify
- Apple Podcast
- Stitcher
- Google Podcast
- Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „talenty podcast” lub „Talenty Dużych i Małych”)
Zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.
Instrukcja:
Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.
Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.
Dziękuję
Zostaw swoją recenzję w iTunes
Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.
Instrukcja:
Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.
Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.
Dziękuję
0 komentarzy