Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

Talenty Dużych i Małych
TDiM 011: Talent Odkrywczość [Discoverer]
Loading
/

W tym odcinku:


  • Odpowiedź na pytanie postawione w tytule 🙂

Podsumowanie odcinka


W odcinku 005 opowiadałyśmy o badaniu CliftonStrengths i Strengths Explorer, które określają talenty neuronalne dla różnych grup wiekowych- dla dorosłych i dla nastolatków do 15 roku życia.

Strengths Explorer

Dla przypomnienia Badanie Strengths Explorer to 78 zdań twierdzących, gdzie każda młoda osoba na czterostopniowej skali określa, jak bardzo się z nimi zgadza. jest to badania dla osób pomiędzy 10 a 15 rokiem życia.

Jedno z pytań, które często słyszymy- czy powtarzać badanie Gallupa? Dla młodych osób, które uzyskały swój wynik przez Strengths Explorer odpowiedź na to pytanie brzmi TAK!

Jeśli zrobiłeś badanie jako nastolatek, to warto je powtórzyć gdy jesteś już dorosły. Dzięki temu uzyskasz informację o swoim układzie 34 dużych talentów. Prawdopodobnie potwierdzą się Twoje talenty dziecięce i dostaniesz rozszerzoną informację o nich.

Dominika zauważa nawet, że osoby dorosłe czasami żałują, że nie mogły zrobić badania swoich naturalnych mocy wcześniej i jasno określić, co je wyróżniało, gdy były nastolatkami. Wtedy cechy, które często są źle odczytywane lub nawet tłumione w pewien sposób, mogłyby być inaczej postrzegane i wykorzystywane w rozwoju i edukacji młodej osoby.

CliftonStrengths

Badanie talentów dla dorosłych czyli CliftonStrengths to uporządkowanie 34 talentów neuronalnych od tych najsilniejszych i dominujących do tych mniej używanych czyli recesywnych. Jest to kwestionariusz, który wypełniamy on-line, gdzie mamy 177 par stwierdzeń, na odpowiedź na każde z nich mamy 20 sekund.

Trzy opcje wyników:

  • 5 dominujących talentów
  • wszystkie 34 talenty
  • odkrycie pozostałych 29 talentów

Chcemy podkreślić, że wykonując badanie talentów od razu wszystkie 34 talenty są porządkowane od najsilniejszych do najsłabszych. Osoba, która na początku odblokowała informację o swoich 5 dominujących, a potem chce dowiedzieć się, jaka jest kolejność pozostałych 29 talentów, nie musi wykonywać ponownie badania.

Mając Top 5 swoich talentów to czasami czujemy niedosyt i chcemy wiedzieć, jakie są nasze kolejne mocne strony. Wtedy warto odblokować całość raportu i pracować nad wszystkimi talentami. Mamy szerokie spojrzenie na siebie, dużo informacji o nas.

Odblokowanie reszty talentów od 6 do 34 talentu nie łączy się z ponownym wykonywaniem badania. Podejście Gallupa mówi, że nasze talenty nie zmieniają się w trakcie życia, pracując intensywnie nad własnym rozwojem lub podejmując się danych ról możemy zauważyć przesuwanie się talentów w obrębie pierwszych 8-10. Generalnie jednak Instytut Gallupa nie poleca powtarzania badania.

Dominika jest przykładem osoby, która robiąc badanie CliftonStrengths odkryła na początku 5 dominujących talentów. Okazało się, że wiedza dostarczona w raportach i nowe spojrzenia na siebie tylko przez pryzmat podstawowych 5 talentów był i tak szerokim polem do rozwoju osobistego i paliwem do pracy nad sobą na dłuższy czas. Cieszyła się, że była po przepracowaniu i zwiększeniu świadomości działania podstawowych 5 talentów, zanim odkryła pozostałe talenty.

Trzeba jednak zrozumieć, że są różne motywacje osób wykonujących badanie. Często słyszymy:

Wiedza o 5 talentach to mi wystarczy.

Chcę od razu wiedzieć wszystko.

Wolę porcjować sobie informacje.

A ja chcę znać od razu cały kontekst mojego potencjału, od pierwszego do ostatniego talentu.

Cieszę się, że mam takie dominujące talenty, ale dlaczego te i te talenty są tak nisko

Pomyślmy o 5-10 dominujących talentach jak o palcach naszej dominującej dłoni. Właśnie nią jesteśmy w stanie zrobić dużo rzeczy, wykonać wiele czynności i nie potrzebujemy do tego naszej drugiej dłoni.

Dlaczego Instytut Gallupa poleca wykonanie badania tylko raz?

Nasze talenty są głęboko zakorzenione w nas, są związane z naszymi neuronami w mózgu i wytworzonymi połączeniami synaptycznymi. W przypadku osób dorosłych ich zachowania, sposoby myślenia i odczuwania są bardzo silnie związane z nimi. Lepiej skupić się na pierwszej dziesiątce talentów i je rozwijać, bo dzięki temu możemy zauważyć powstanie takiego jakby nowego talentu, który może wynikać z dynamiki 2 lub 3 naszych najsilniejszych i bardzo mocno współdziałających talentów. A to rodzi nowy większy potencjał.

Poza tym badanie CliftonStrenghts ma wysoką skuteczność, czyli od razu określa i daje wynik, który w powtórzeniach wychodzi bardzo zbliżony. Przy powtórzeniach można zaobserwować mini przetasowania.

Kasia i jej mąż Rafał są przykładami osób, które wykonały badanie powtórnie po 5-6 latach od pierwszego razu. U Kasi niewiele się zmieniło, 5 i 6 talent zamieniły się miejscami. U Rafała zaś zmiany dotyczyły talentów, nad którymi pracował, ale zasadniczo zestaw najsilniejszych cech pozostał ten sam.

Gdy chcemy jednak powtarzać badanie, to można zapytać się czy nie będziemy manipulować tym badaniem, znając już jego przebieg i formę stawianych nam pytań. Być może odpowiadamy intencjonalnie, kreując obraz osoby, którą chcemy być lub myślimy, że warto być, niż ta którą jesteśmy na co dzień.

Sytuacje, w których badanie warto powtórzyć
  1. robiłeś badanie dawno, nie pamiętamy wyników i nie mamy dostępu do starych wyników- czyli nie mamy możliwości odzyskania wyników badania
  2.  gdy odkryliśmy talenty jako nastolatkowie i teraz jesteśmy już dorośli
  3. jeżeli czujesz, że w Twoim życiu zaszły duże zmiany, Ty przeszedłeś ogromną transformację, po głębokiej terapii, przeżyłeś rzeczy które wpłynęły na twoją tożsamość.

Kasia obserwuje osoby lub trenerów, którzy zalecają wykonywania badania co 2-3 lata, twierdząc, ze można zaobserwować własny rozwój. Kasia nie jest o tym przekonana, gdyż sama widzi większy potencjał w skupieniu się na już odkrytych 10 talentach i je bardziej i szerzej eksplorować, niż powielać badanie.

Dominika podaje siebie jako przykład osoby, która zrobiła badanie, ma wiedzę o swoich 34 talentach, pracuje nad ich rozwojem. Mimo to czuje w sobie taką ciekawość, by zobaczyć, co dał ten rozwój osobisty, czy to jakoś wpłynęło na moją osobowość, na moje sposoby działania i zachowania. Co Kasia radzi takim osobom?

Kasia radzi odpowiedzieć sobie na pytania:

  • co zrobisz z wiedzą o nowym układzie talentów?
  • Które talenty będziesz używać? A jak Cię coś zaskoczy, to pogodzisz się z nową sytuacją czy wrócisz do starego układu talentów? Dlaczego?
  • Gdy powtórzysz badanie, który wynik będziesz traktować jak ten rzeczywisty?
  • Po co Ci wiedza wynikająca z powtórzonego badania i co z nią zrobisz?

Kasia po powtórzeniu badania sama miała wyzwanie, by odpowiedzieć sobie na pytanie która wynikami będzie się teraz posługiwać i komunikować światu.

Dominika widzi siebie jako składową swoich 8-10 talentów i docenia ich dynamikę. Patrzy na te zasoby jako zbiór talentów nie wyróżniając ich kolejności. Wtedy być może przy powtórzeniu badania dostała, by tę samą wiązkę talentów co by potwierdzało, że to jest pula jej talentów, że to jest jej zasób, który dynamicznie łączy się i przeplata w działaniu.

Każde kolejne wykonywanie badania to również kolejna inwestycja i wydatek pieniędzy. Kasia myśli, że można lepiej wykorzystać te fundusze, choćby na pracę z coachem, który pomoże zrozumieć otrzymany wynik.

Poniżej znajdziesz link do raportu walidacyjnego narzędzie CliftonStrengths- dużo ciekawych, analitycznych i statystycznych informacji.

Generalnie odpowiadając na pytanie postawione w odcinku o powtarzanie badania Kasia by radziła zastanowić się jaka jest intencja osoby, co już wiem o sobie, jaka jest Twoja motywacja.

Jeśli jesteś osobą która powtórzyła badanie i możesz podzielić się swoimi wrażeniami i wnioskami to bardzo prosimy, napisz o tym w komentarzu pod odcinkiem.

A może zastanawiasz się nad powtórzeniem badani i chcesz opowiedzieć o swojej motywacji lub wątpliwościach to też napisz o tym w komentarzu.

Bardzo dziękujemy!!!!

Linki:


Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Stitcher (iOS i Android)
  • Google Podcast (Android)
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Talenty Dużych i Małych”)

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych ?

Dziękujemy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *