Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

Talenty Dużych i Małych
TDiM 014: 5 strategii jak zarządzać słabościami
Loading
/

W tym odcinku:


 • Czym są słabości?
 • Jako możemy o nich myśleć, jak do nich podchodzić?
 • Jak słabości definiuje Instytut Gallupa
 • Jak podchodzić do talentów, które mamy na końcu wyniku?
 • Kilka sposobów jak mini zarządzać.

Podsumowanie odcinka


Często spotykamy się z określaniem kobiet jako słabej płci albo że ktoś ma słabość do czegoś lub kogoś. Słabość może kojarzyć się z siłą mięśni, naszą sferą fizyczną. Mówimy też, że jak jesteśmy chorzy, to jesteśmy słabi, właśnie w znaczeniu że brak nam siły w ciele. Ale mówi się też, że ma się słabość do czekolady lub do pewnych osób.

Słowo słabość wydaje się być słowem pozytywnym porównując je z określeniem słaba strona, niedociągnięcie, błędy. Dobrym kierunkiem przy porównywaniu mocnych i słabych stron może być właśnie to porównanie do braku sił.

Potocznie mówimy, często myślimy że: dobro jest przeciwieństwem zła, zdrowie- choroby, porażka przeciwieństwem sukcesu, słaba przeciwieństwem mocnej strony, wada- zalety. Jak coś jest zepsute, to jak naprawimy, to wszystko jest ok. Jak znajdziemy przyczynę tego co idzie źle i to zmienimy, wyćwiczymy, to potem wszystko ma iść już dobrze.

Często, gdy już mamy odkryte wszystkie 34 talenty, to patrząc na swoje najsilniejsze strony, zwracamy się również ku tym, które są na końcu myśląc, że to nasze słabości. Kasia mówi, że nawet znając nasze 5 najsilniejszych talentów, które przecież są neutralne, może się okazać, że niektóre z nich nie działają dojrzale. Być może te talenty sabotują, zamiast nas wspierać i być czymś mocnym, a obszary ich „piwnicy” mogą być naszą słabością.

Rozwój w oparciu o mocne strony, to nie tylko skupienie się na mocnych stronach, ale również rozpoznanie i zaopiekowanie się swoimi słabościami.


Co to jest słabość wg. Gallupa?

 • brak talentu, w kontekście, że to nie jesteśmy my
 • to nie jest nasz styl działania, nasz sposób myślenia czy zachowania
 • przeszkoda w drodze do sukcesu

To w taki razie popatrzmy na osobę, która zna układ swoich wszystkich 34 talentów i pełni rolę lidera/menedżera. Osoba taka analizuje swoje talenty i myśli, że w swojej roli potrzebuje talent, który akurat jest u niej dość nisko w raporcie. Czy to oznacza słabość?

Do tego warto podejść indywidualnie i przejrzeć posiadane zasoby osobiste. Kasia poleca do tego książkę Stregnths based Leadership autorstwa Toma Ratha i Barry’ego Conchie, aby zobaczyć jak talenty działają w roli menedżera. 

Słabości a pełniona rola zawodowa

W kolejnej części Kasia zaproponowała, by popatrzeć na role, które pełni Dominika i talenty znajdujące się na końcu jej raportu. Są tu między innymi Elastyczność, Wizjoner, Optymista, Rywalizacja czy Współzależność.

W pełnieniu roli małego przedsiębiorcy Dominice wydaje się, że brakuje jej talentu Wizjonera, by wymyślać i tworzyć miejsca, drogi, którymi chce podążać w prowadzeniu swojej firmy.

To co również zaskoczyło Dominikę, to dość nisko talent Optymista, gdyż zawsze uważała siebie, za osobę pozytywnie nastawioną do świata, właśnie tą widzącą połowę szklanki pełnej, mającej poczucie humoru.

Strategia nr 1: Zastąp talent będący słabością wybranym talentem dominującym.

U Dominiki w miejscu Wizjonera wykorzystuje ona swój talent Kontekst. On właśnie zachęca do zapytania lub obserwowania innych, do czerpania z wiedzy i pomysłów tych osób, by wizualizować przyszłości. Talent Kontekst co prawda nie jest talentem tak kreatywnym jak Wizjoner, ale właśnie dzięki jego refleksji i wyciąganiu wniosków z minionych zdarzeń, Dominika planuje swoją przyszłość.

Strategia 2: Poszukaj osób do współpracy, które uzupełniają Twoje słabości.

Często, gdy dobieramy osoby do współpracy, to myślimy, że lepiej nam będzie z kimś, kto jest podobny do nas, odbiera na podobnych falach. Mimo to, dla lepszej efektywności i produktywności lepiej zadbać o różnorodność w zespole, łącznie z różnorodnością talentową. Bo właśnie wtedy, jest szansa, że tam gdzie nam brakuje talentów, będzie inna osoba, która te talenty będzie miała silne.

Właśnie tak to działa u Dominiki i Kasi, gdzie talent Wizjonera jest tym, który będąc mocą jednej, uzupełnia brak tego talentu u drugiej.

Kasia zaś przyznała się, że często odczuwa potrzebę współpracy z osobami z talentami w domenie wykonywania. Dlatego lubi osoby z talentami takimi jak Dyscyplina, Ukierunkowanie i Analityk, które wkładają Kasię w pewną mini strukturę. Lubi ona obserwować ich sposoby działania, aby umiała zarządzić swoją kreatywnością i spontanicznością.

Poszukaj swojego partnera produktywności lub „talent buddy” czyli kumpla talentowego i nawiąż współpracę lub obserwuj jak działa.

Strategia 3: Poznaj lepiej swoje słabości

Analizując raport zapoznaj się z nazwami i sposobami działania talentów, które są na jego końcu. Zobacz jakie są potrzeby Twoich słabości, czym wyróżniają się osoby z tymi talentami. Być może zdasz sobie z sprawę z tego, że to i tak nie jest twój styl funkcjonowania, bo przecież nie można być dobrym we wszystkim.

Strategia 4: Zminimalizuj efekt

Zastanów się, jak możesz uniknąć pewnych działań lub zminimalizować efekt, który by się pojawił przy braku talentów. Warto wtedy opracować system wsparcia i funkcjonowania.

Dla przykładu, gdy pełnię rolę sprzedawcy i wiem, że muszę być w ciągłym kontakcie z innymi ludźmi, ale brak mi talentów relacyjnych. Zastanawiam się to jaki system wsparcia przy użyciu moich najsilniejszych talentów będę wykorzystywać do kontaktu z innymi. Wystarczy przemyśleć trzy lub cztery pierwsze kroki które wykonam w sytuacji zawierania znajomości.

Strategia 5: Zrób to

Skoncentruj się na wynikach i zacznij działać. Zrób pierwszy krok z użyciem talentów, które masz. Nie myśl o tym czego nie masz, nie umiesz, co jeszcze by było potrzebne. Użyj to co już masz i działaj.


Na koniec zastanawiamy się, jak mogą podejść do słabości osoby, których profile dominujących talentów są jedno lub dwukolorowe, np. mają dużo talentów relacyjnych i w wykonywaniu, albo przeważają żółte.

O tym opowiemy już w osobnym odcinku, na który już dziś zapraszamy.

Podcast możesz subskrybować poprzez:

 • bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
 • iTunes (iOS i Windows)
 • Stitcher (iOS i Android)
 • Google Podcast (Android)
 • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Talenty Dużych i Małych”)

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych ?

Dziękujemy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *