Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

Talenty Dużych i Małych
TDiM 007: Polecane książki dla dużych i małych
Loading
/

W tym odcinku:


  • Książki, które polecamy do czytania 
  • Jakie talenty mogą skorzystać z naszych propozycji.

Podsumowanie odcinka


Polecamy książki

Okres przedświąteczny to czas kiedy myślimy nad prezentami dla małych i dużych. I właśnie teraz chcemy polecić do sięgnięcia po lekturę wybranych przez nas propozycji.

Obok zakupu nowych książek polecamy również wypożyczanie z biblioteki. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre, gdy młodzi czytelnicy „pochłaniają” kolejne pozycje, a jednocześnie dzięki temu chronimy nasz budżet domowy i środowisko naturalne.

***

Beata Pawlikowska
Baśnie dla dzieci i dla dorosłych

Książka ta zawiera dużo mądrych opowiadań, których tematy dotyczą takich  rzeczy jak np. akceptowanie innych, ekologia, odmienność, szacunek do ludzi i  planety, a także opowiada o tym, jak być odważnym i jak odkrywać świat. Poszczególne tematy nie tylko zmuszają do myślenia nad naszymi wyborami, ale zachęcają do tego, by odkrywać co jest unikatowego w nas samych, do lepszego rozumienia podejmowanych decyzji i wykorzystywanych talentów.

Zawiera 3 główne rozdziały, części książki (a w nich różne opowiadania), gdzie głównymi bohaterami są Złoty Ptak, Waleczny Groszek i Indianka o imieniu Leśny Dzwonek.

Baśnie opowiadane z perspektywy narratora i kota Kolumba, który komentuje te opowieści. To ciekawy sposób narracji, do której trzeba się przyzwyczaić, ale dzięki temu pokazywana jest różna perspektywa- narratora głównego o kota.

Książka nadaje się dla dzieci 5+, dla kogoś kto dba o środowisko, najbliższe otoczenie. Może być dobre dla dzieci z talentem Opiekuńczość, a dorośli Współzależność lub Empatia.

***

Henryk Jerzy Chmielewski
Tytus, Romek i Atomek

Superkolekcja 25 ksiąg przygód


Początki samodzielnego czytania są bardzo ważne, dlatego dla młodych czytelników polecamy komiksy. Pewnie wielu kojarzy Papcia Chmiela i opisane prze niego przygody trzech harcerzy- Tytusa, Romka i A’Tomka. 

Dlaczego warto zacząć od komiksów?

  • Komiks, jako historia obrazkowa, może być ciekawa dla dzieci, które zaczynają czytać i dopiero rozwijają tę umiejętność.
  • Tekst jest pisany literami drukowanymi, więc łatwiej rozróżnić litery i całe wyrazy. Wypowiedzi bohaterów są proste.
  • Nawet jeśli młody czytelnik nie rozumie czytanego tekstu, to obrazki wspierają zrozumienie treści, tego co się dzieje.
  • W komiksach mamy przewagę obrazków nad ilością tekstu, więc łatwiej utrzymać uwagę dziecka. To takie historyjki obrazkowe.
  • Akcja komiksów toczy się wartko, dlatego nie ma nudy.
  • Można łatwo zakończyć “książkę”- czyli przeczytać całą. A poczucie, ze osiągnęło się efekt w postaci samodzielnego przeczytania całej lektury, może motywować do sięgnięcia po następna.
  • Obecnie na rynku jest duży wybór komiksów- zarówno dla dziewczynek i dla chłopców.

W naszych domach mamy serie z Kaczorem Donaldem, Tytusa, Romka i A’Tomka, a także i wersje Muminków w postaci komiksów.

***


Co? Encyklopedia w pytaniach i odpowiedziach.
Kto? Encyklopedia w pytaniach i odpowiedziach.

Obie pozycje to książki edukacyjne, gdzie w przyjemny dla oka, wielobarwny i ciekawy sposób można znaleźć mnóstwo ciekawostek z naszego codziennego życia. Zarówno dzieci i dorośli znajdą w nich odpowiedzi na wiele, czasami zaskakujących, a czasami trudnych pytań.

Dla przykładu w kategorii człowiek mamy odpowiedź na pytanie „Czy to prawda, że ludzie pochodzą od małp?” „Czy ludzie są zwierzętami?”. A do tego kwestia aniołów, duchów, korsarzy, zielonej trawy i niebieskiego nieba.

Książki zawierają odpowiedzi na pytania, które dzieci zadają nam dorosłym, a my być może mamy problem z udzieleniem odpowiedzi. To również pozycje, które dostarczają wiedzy i wzbudzają ciekawość u dzieci.

Czytając pytania można najpierw sprawdzić co nasze dzieci wiedzą lub myślą na dany temat, a potem zagłębić się w naukową odpowiedź. Tematy z książki mogą być pretekstem do rozmowy, rodzinnej dyskusji i lepszego zrozumienia dzieci. Poruszane tematy to m.in.: szkoła, społeczeństwo, środowisko, uczucia i emocje.

To nie są typowe encyklopedie, gdyż zawierają zabawne rysunki, portrety najważniejszych postaci, ciekawostki. Przejrzysty układ rozdziału, kilka pytań na stronę, zabawny język  z poczuciem humoru. Doskonałe wsparcie dla rodzica, jak odpowiadać na trudne i niesamowite pytania.

Dobre dla talentu Odkrywczość. Przeznaczone dla dzieci w wieku 5-8 lat, ale i dla starszych uczących się w szkole, a poszukujących informacji i poszerzania wiedzy.

Polecamy czytanie, polecamy wycieczkę do biblioteki. Być może to okazja do znalezienia ciekawej lektury dla dorosłych i wspólnego spędzania czasu.

Superpamięć dla dzieci – Paulina Mechło, Roksana Kosmala

Dobra pamięć to podstawa. Jest pomocna nie tylko w szkole, ale też w całym życiu. Wykonując ćwiczenia w niej zawarte nie tylko pomagasz swojemu dziecku, ale też sobie.

„Swiat oczekuje od nas dobrej pamięci. Na szczęście da się ją wyćwiczyć tak samo, jak trenuje się mięśnie. Jeśli chcesz dobrze radzić sobie w szkole i życiu, być mądry i zdolny, jeśli marzysz o tym, by zapamiętywanie nowych informacji przychodziło Ci bez wysiłku, ta książka jest właśnie dla Ciebie!”

Linki:


Podcast możesz subskrybować poprzez:
Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.

Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.

Dziękuję

Dziękujemy!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *