Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

Talenty Dużych i Małych
TDiM 021: Jak zaplanować wakacje z rodziną?
Loading
/
W tym odcinku:
 • Jakie wakacje wybiera rodzina Dominiki?
 • Kolejne kroki, by zaplanować wspólny rodzinny wyjazd.
 • Wyjazdy, które polecają członkowie rodziny Łysio.
Podsumowanie odcinka

Posłuchaj o tym, jak zorganizować wakacje trochę inne niż te co zwykle. W odcinku tym nie bierze udziału Kasia, gdyż jest na podcastowym urlopie. Gośćmi odcinka są członkowie rodziny Dominiki:

Główna domena talentów w domu Dominiki to talenty z obszaru Wykonywania. Oznacza to, że działanie, doprowadzanie spraw do końca, realizowanie jest dla istotną sprawą w rodzinie Łysio.

Większość Polaków organizując wakacje, zwykle przemieszcza się z miejsca zamieszkania do miejsca wypoczynku i tam spędza swój urlop. W rodzinie Dominiki wygląda to trochę inaczej.

Wspólne wakacje rodziny to połączenie wypoczynku i zwiedzania, w czasie którego rodzina przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego. Taką wycieczkę-urlop organizują sami i w tym odcinku opowiadają, jak to robią.

Połączenie zwiedzania i wypoczynku- kolejne kroki
1. Decyzja o tym, gdzie jedziemy

Na początek wybieramy kierunek wyjazdu wakacyjnego, wspólnie omawiając go.

Już kilka lat wcześniej razem w rodzinie została stworzona lista miejsc, które chcą odwiedzić i zobaczyć poszczególne osoby. Każdy mógł wybrać dane państwo, miejsce lub obiekt, który chciałby zobaczyć. Na liście zaznaczyliśmy te wybory, które najczęściej się powtarzały. To były nasze kierunki wakacyjne na kolejne lata.

2. Propozycja konkretnego wyjazdu wakacyjnego

W zależności od wybranego kierunku planowanie tego wyjazdu zaczyna się na przełomie października i listopada.

Sławek przygotowuje master plan wyjazdu, biorąc pod uwagę wiek dzieci i zainteresowania rodziny. Elementy tego planu to między innymi:

 • środek transportu- czyli jak dojedziemy (własny transport, pociąg, autokar, samolot) plus możliwość parkowania, trasa odliczona w kilometrach,
 • miejsce noclegu- w różnych miejscach, zgodnie z budżetem wyjazdu i by urozmaicić formę,
 • miejsca warte zwiedzania i zobaczenia- godziny otwarcia, bilety, potrzeba wcześniejszej rezerwacji, restrykcje związane ze zwiedzaniem (np. wiek dzieci, ubiór),
 • miejsce na wypoczynek- dodatkowe atrakcje, animacje dla dzieci.
3. Plan podróży

Taka propozycja Sławka jest przedstawiana innym członkom rodziny, następuje dyskusja i decyzja, co z tego jest ostatecznie wybrane i będzie realizowane. Tworzenie planu podróży wynika z talentów rodziny Łysio. Tutaj akurat większość osób woli mieć jasność co do tego, jaki jest plan, co konkretnie będzie się działo każdego dnia.

Przykłady dwóch takich propozycji wyjazdowych zamieszczone są w linkach do odcinka.

W trakcie wyjazdu często się zdarza, że dzieci śledzą koleje dni, odhaczają miejsca już zwiedzone czy też przejechane kilometry. Plan zakłada również alternatywne aktywności na wypadek deszczowej pogody.

4. Pakowanie bagażu

Przygotowanie odzieży na wyjazd. Sprawdzamy pogodę w miejscu wyjazdu i w zależności od aury odkładane są odpowiednie ubrania.

Kilka dni przed wyjazdem rzeczy są prane, prasowane i odkładane na wyjazd. Dzieci same przygotowują swoje rzeczy.

5. Stała lista drobiazgów, które warto zabrać na wakacje

Tak jak pakowanie ubrań i odzieży wydaje się być całkiem naturalne i proste, tak często potem w trakcie wypoczynku okazuje się, że można było zabrać z domu ten czy inny drobiazg. Oczywiście teraz wszystko mamy z sklepach i w każdej chwili można pójść i dokupić, ale przez to może się okazać, że po kilku takich wakacyjnych wyjazdach mamy 4 obcinaczki do paznokci, nadmiar płynów do opalania i 5 kółek do pływania.

Dlatego warto mieć gotową listę drobiazgów, które warto zabrać na wakacje z domu. Często zajmują naprawdę mało miejsca, a mogą być bardzo przydatne.

5. Cztery ostatnie rzeczy przed wyjściem z domu

Zanim zamkniesz drzwi domu i wyjedziesz na wakacje pamiętaj o czterech ważnych rzeczach:

 • wyrzucenie śmieci
 • wyłączyć piec ogrzewający wodę w domu
 • przełączyć lodówkę na tryb mniejszego zużycia energii (np. „wakacje”), po uprzednim wyrzuceniu resztek jedzenia
 • zabezpiecz dom (rolety, zamknij okna) i oczywiście powiedz sąsiadom o wyjeździe. To najlepsze zabezpieczenie, gdy Ciebie nie ma.
6. Zaczynamy rodzinny wypoczynek

Komu w drogę, temu walizki i udanego wypoczynku!

Linki

Podcast możesz subskrybować poprzez:
Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.

Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.

Dziękuję

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila, a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Talenty Dużych i małych”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat.

Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób zainteresowanych talentami dla małych i dużych.

Dziękuję


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *